مقدمه ای بر نرم افزار
 

    ETABS MATE با دارا بودن محیط گرافیکی بسیار کاربر پسند، مستقل و منحصر به فرد، جزئیات آرماتوربندی سازه های بتنی را بسرعت و دقت طراحی نموده و تیرها، ستونها و دیوارهای برشی سازه را بصورت خودکار تیپ بندی مینماید. سپس جزئیات طراحی شده را در محیط گرافیکی نرم افزار بصورتی بسیار کاربردی و قابل ویرایش بنمایش میگذارد.
همچنین نرم افزار این قابلیت را دارد که کلیه نقشه های اجرایی سازه را تنها در کسری از ثانیه ترسیم و در قالب ترسیمات معمول نرم افزار AutoCAD ذخیره نماید. علاوه بر آن شما میتوانید گزارشهای مختلفی از جمله لیست وزن آرماتورها، حجم بتن مصرفی، لیست مقاطع تیر، ستون، دیوارهای برشی و ... را توسط نرم افزار براحتی تولید و باکیفتی مطلوب چاپ نمایید.
از ویژگیهای بارز نرم افزار که در حقیقت وجه تمایز آن نیز میباشد، عدم وابستگیش به امکانات گرافیکی و ترسیمی نرم افزارهای دیگر میباشد. این قابلیت که سرعت و انعطاف پذیری بالایی را برای نرم افزار به ارمغان می آورد، ناشی از این مهم میباشد که کلیه روالهای گرافیکی و محاسباتی و همچنین موتورهای ترسیمی آن که بدست متخصصان گروه مهندسین فراسا طراحی گردیده است، در درون نرم افزار قرار دارند. به همین دلیل نرم افزار از یک سو، محیط گرافیکی کاملا مستقل و کاربر پسندی منطبق بر نیازهای کاری کاربرانش را مهیا مینماید و ازسوی دیگر بعلت همین موتورهای ترسیمی منحصر بفرد با ارتباطات درونی، از سرعت فوق العاده بالایی در انجام محاسبات و ترسیم نقشه های اجرایی برخوردار میباشد
.

مهندسانی که در زمینه طراحی سازه های بتنی فعالیت مینمایند همواره در طراحی جزئیات آرماتوربندی سازه های بتنی با مشکلاتی مواجه هستند چرا که انجام این امر فرآیندی است بسیار زمانگیر و خسته کننده که احتمال بروز خطاهای انسانی نیز بعلت کثرت خروجیها و حالتهای ممکنه همواره وجود خواهد داشت. از طرف دیگر در سازه های دارای دیوار برشی انجام این فرایند به دقت و زمان بیشتری احتیاج خواهد داشت چرا که طراحی جزئیات میلگرد گذاری میبایست براساس فایل سازه با دیوار و فایل سازه بدون دیوار بطور همزمان انجام پذیرد. از اینرو ایده ساخت نرم افزاری که جزئیات آرماتوربندی سازه های بتنی را محاسبه و سپس ترسیم نماید در ذهن مهندسان ما شکل گرفت. در نهایت این ایده و نیز تجربیات سالهای متمادی در زمینه طراحی سازه، منجر به طراحی نرم افزاری قدرتمند با محیطی گرافیکی و کاربر پسند و یا در اصطلاح User Friend گردید که نتیجه آن پیش روی شما قرار گرفته است. سیاست کلی برنامه نویسان نرم افزار ETABS MATE سادگی، راحتی و سرعت انجام محاسبات مربوط به طراحی جزئیات میلگرد گذاری سازه های بتنی میباشد. به این منظور محیط  نرم افزار ETABS MATE بگونه ای طراحی شده است که کلیه مهندسانی که با نرم افزارهایی مثل ETABS  و AutoCAD آشنایی دارند، به راحتی بتوانند با ابزارها و محیط گرافیکی نرم افزار ارتباط برقرار نمایند. بنابراین یادگیری نرم افزار بسیار آسان خواهد بود و استفاده‌کنندگان از این نرم افزار در مدت زمان کوتاهی به تبحر لازم دست خواهند یافت و خواهند توانست طراحی یک سازه بتنی بزرگ را بسرعت و تنها در چند دقیقه به اتمام برسانند و ساعتهای زیادی را صرفه جویی نمایند. نرم‌افزار جزئیات آرماتوربندی تیرها را بر اساس موقعیت تیر، وضعیت انتهایی تیر، سایز میلگرد تقویتی و قلاب‌های انتهایی آن با کمترین خطا محاسبه مینماید و سپس تیرها، ستونهای و دیوارهای برشی سازه را تیپ بندی مینماید. همچنین در مورد سازه‌های دارای دیوار برشی نرم افزار بصورت خودکار طراحی جزئیات میلگردگذاری و تیپ بندی سازه را بر اساس ماکزیمم مقدار فولاد بدست آمده از هر دو فایل سازه با دیوار و بدون دیوار برشی انجام خواهد داد وسپس طراحی آرماتوربندی دیوارهای برشی را بر اساس مقاطع تعریف شده در Section Designer و نتایج طراحی دیوارها انجام داده و در نهایت نقشه دیوارها شامل پروفیل ارتفاعی و جزئیات آرماتوربندی مقاطع دیوار را ترسیم مینماید. برخی از خروجیهای برنامه عبارتند از: جزئیات آرماتوربندی میلگردهای خمشی و برشی تیرها، تیپ بندی ستونها، لیست مقاطع تیر، ستون و دیوارهای برشی و گزارش حجم بتن و فولاد مصرفی به تفکیک اعضا و سایز میلگردها. در نهایت کلیه محاسبات انجام شده بصورت گرافیکی در محیط گرافیکی نرم افزار قابل مشاهده خواهد بود و شما قادر خواهید بود این نتایج را تنها با یک کلیک بصورت فایل نقشه با فرمت ترسیمات نرم افزار AutoCAD ذخیره نمایید.
نرم افزار
ETABS MATE موفق به اخذ گواهی تاییده فنی از شورای عالی انفورماتیک کشور با شماره شناسایی 204933 گردیده است و نیز طی گواهی ثبت از مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با شماره 10/1000 و شماره شناسنامه 032638-04338-8
تحت پوشش قانون "حمایت از حقوق پدیدآورندگان نرم افزارهای رایانه ای" مصوب 1379/10/4 مجلس شورای اسلامی و بخش چهار آیین نامه اجرایی قانون مذکور، میباشد و هرگونه کپی برداری و یا استفاده غیر مجاز از آن پیگرد قانونی خواهد داشت.
کاملتر شدن، رفع نقایص و ساخت نرم افزارهای دیگری از این دست منوط به حمایت و همفکری استفاده کنندگان محترم از این نرم افزارها خواهد بود بنابراین با حمایت خود در تمامی زمینه ها ما را در انجام هرچه بهتر این امر یاری فرمایید.

 

 

نمونه نقشه پروفیل طولی ستونهای ترسیم شده توسط نرم افزار ETABS MATE:
 


نمونه نقشه
جزئیات دیوارهای برشی ترسیم شده توسط نرم افزار ETABS MATE:
 

قسمتی از نقشه آرماتورگذاری تیرها،چاپ شده توسط نرم افزار ETABS MATE:

 

محیط گرافیکی نرم افزار ETABS MATE:

   

 


© Copyright 2012 - 2015 FARASA Engineering Group.
All Right Reserved.  www.FARASAEG.ir , etabsmate@gmail.com