ترسیم نقشه های اجرایی فریم سازه

 

از ویژگیهای بارز نرم افزار که در حقیقت وجه تمایز آن نیز میباشد، عدم وابستگی به امکانات گرافیکی و ترسیمی نرم افزارهای دیگر میباشد. این قابلیت که سرعت و انعطاف پذیری بالایی را برای نرم افزار به ارمغان می آورد، ناشی از این مهم میباشد که کلیه روالهای گرافیکی و موتورهای ترسیمی آن، در درون نرم افزار قرار دارند. به همین دلیل نرم افزار از یک سو، محیط گرافیکی کاملا مستقل و کاربر پسندی منطبق بر نیازهای کاری کاربرانش را مهیا مینماید و ازسوی دیگر بعلت همین موتورهای ترسیمی منحصر بفرد با ارتباطات درونی، از سرعت فوق العاده بالایی در  ترسیم نقشه های اجرایی برخوردار میباشد.

 به منظور تهیه نقشه های اجرایی فریم سازه شامل نقشه پلان ستونگذاری و تیپ بندی دیوارهای برشی، پلانهای جزئیات اجرایی تیرها و نیز نقشه اجرایی ستونهای سازه، پس از انجام محاسبه جزئیات آرماتوربندی، دکمه   از منوی ابزار بالای نرم افزار را کلیک نمایید و یا از منوی Export گزینه Export Frame Drawing to AutoCAD را انتخاب نمایید و یا کلید F3 روی کیبورد را فشار دهید. در این حالت پنجره ای بصورت زیر باز خواهد شد.

 

در این پنجره تنظیمات لازم را انجام دهید و سپس با فشردن یکی از دکمه های زیر و انتخاب نام فایل نقشه و نیز مکان ذخیره سازی فایل، نقشه های مورد نظر را ایجاد و ذخیره نمایید.

 


 ذخیره کلیه نقشه های
اجرایی فریم سازه شامل نقشه پلان ستونگذاری و تیپ بندی دیوارهای برشی، پلانهای جزئیات اجرایی تیرها و نیز نقشه اجرایی ستونهای سازه در فایلی با فرمت DXF. این فایل را میتوانید در نرم افزار AutoCAD مشاهده ویا ویرایش نمایید.

 


 ذخیره لایه ای که در پنجره اصلی نرم افزار فعال است بصورت فایل DXF. این فایل را میتوانید در نرم افزار AutoCAD مشاهده ویا ویرایش نمایید.

 

درصورت تمایل به درج جداول لیستوفر و شماره گذاری میلگردهای ستونها در نقشه های اجرایی میبایست گزینه های مربوطه را فعال نمود. این گزینه ها که با نماد  LIST  مشخص گردیده اند شامل تنظیمات زیر میباشند.
 

 Show Position Number Label on Rebars

درصورتیکه این گزینه فعال گردد به تمامی میلگردهای ترسیم شده در نقشه های اجرایی یک شماره اختصاص داده میشود که این شماره ها بصورت لیبل بر روی میلگردهای سازه درج خواهند شد. بوسیله این شماره ها براحتی میتوان در جداول لیستوفر، میلگردهای مورد نظر را یافت و خصوصیات ابعادی آنها شامل طول میلگرد، ابعاد خمها، مشخصات وزنی و نیز تعداد تکرار آنها در پروژه را مورد بررسی قرار داد.
 

 Show Rebars List tabel on Drawings

درصورتیکه این گزینه فعال گردد جداول لیستوفر برای میلگردهای اصلی و خاموتهای پروژه تولید شده و در کنار نقشه های اجرایی مربوطه درج خواهند شد. این جداول حاوی خصوصیات ابعادی میلگردهای ترسیم شده شامل طول هر میلگرد، ابعاد خمها، مشخصات وزنی و نیز تعداد تکرار آنها در پروژه میباشد.

 

بوسیله این دو گزینه کاربر براحتی میتواند درج یا عدم درج شماره گذاری میلگردها و جداول لیستوفر و یا هر کدام از آنها بصورت مجزا را در نقشه های اجرایی ترسیم شده، کنترل نماید.

 

 

در تصویرهای زیر نمونه ای از نقشه های ترسیم شده توسط نرم افزار مشاهده میگردد.

 

Export Frame Drawing to AutoCAD

 

 

بمنظور ترسیم نقشه های اجرایی پروفیل طولی تیرها و نیز جزئیات دیوارهای برشی سازه از گزینه های زیر در منوی Export استفاده نمایید.

 

Export Beam Profile Drawing to AutoCAD

 

Export Shear Wall Drawing to AutoCAD

 


© Copyright 2012 - 2014 FARASA Engineering Group.
All Right Reserved.  www.FARASAEG.ir , etabsmate@gmail.com